«Теплі грядки» Розума – в Краматорську!
Органічне землеробство (природне землеробство, біологічне землеробство, екологічне землеробство) – це метод ведення сільського господарства, який виключає застосування пестицидів, гербіцидів, хімічних добрив, регуляторів росту рослин, а також генномодифікованого посівного матеріалу.
Природне землеробство ставить перед собою наступні цілі:
Виростити якомога більший врожай при мінімальних витратах;
Виростити екологічно чистий врожай, позитивно впливаючи на навколишнє середовище;
Збільшити родючість грунтів;
Перетворити працю на землі на легке та приємне заняття.
Саме на обговорення цих та інших питань і була спрямована зустріч працівників Донецького обласного еколого-натуралістичного центру із Володимиром Микитовичем Розумом, членом Клубу органічного землеробства із Тернопільської області, який є автором методики формування «теплих грядок», що використовують закони органічного землеробства. Володимира Микитовича знають не тільки на території України, а і за її межами. Будучи інженером за освітою, він є автором п’яти запатентованих методик органічного землеробства, які принесли йому визнання і повагу. Його досвідом зацікавилися і співробітники нашого центру, так як він дає можливість нам виховувати дітей справжніми господарями своєї землі, не бути сліпими споживачами, а навчитись використовувати природні процеси у взаємодії людини з природою. До зустрічі також долучився Віктор Миколайович Карпусь, керівник Костянтинівського Клубу органічного землеробства «Исток».
Під час зустрічі були обговорені питання подальшої спільної роботи Донецького обласного еколого-натуралістичного центру із Володимиром Микитовичем Розумом та з Костянтинівським Клубом органічного землеробства.
А фіналом зустрічі став майстер-клас від Розума по закладанню першої «теплої грядки» у м. Краматорську, у якому взяли участь учні 9-х класів та педагогічні працівники Краматорської ЗОШ № 12, представники Краматорської ЗОШ № 32, працівники Донецького обласного еколого-натуралістичного центру. Всі вони мали змогу особисто взяти участь у формуванні «теплої грядки», задати свої питання саме автору даної методики, відчути переваги застосування органічних методів:
Збільшення врожаїв;
Підвищення смакових якостей;
Екологічно безпечний врожай;
Постійне збільшення гумусу;
Забезпечення рослин повноцінним живленням;
Скорочення росту бур'янів;
Скорочення необхідності у поливі;
Земля стає структурованою, розпушеною;
Економія сил і часу;
Економія коштів.
Зустріч закінчилася, але молоді співробітники ДОЕНЦ ще продовжили впорядковувати створену грядку, вкладаючи в неї свою живу енергію і молодість. Основна робота була зроблена – грядка готова. Залишилося заправити її ефективними мікроорганізмами («Емочками»), щоб прискорити процес утворення поживних речовин, і посадити на грядку перші культурні рослини, які стануть індикаторами проведеної роботи.